T O P
Call_Aggressive

Tu 81. V 90 rokoch sa o povstani este hovorilo ako bielom mieste v historii slovenska. Vela sa spominala historicka uloha zssr a o slovenskom state prakticky nic. Ako chuj som si musel najst vsetko sam a este sa aj doucit ze stalin z hitlerom zautocili spolu na polsko.


PrescientPotato

Veľmi málo, retrospektívne mi to príde že 80% dejepisu bol Slovenský Romantizmus. Modernejšie dejiny takmer vôbec, a hlavne všetko bolo v štýle "V roku 125167 sa bolo povstanie, v roku 16738 bola táto vojna, v roku 999112 sa narodil tento ujo", žiadne vysvetlovanie súvislostí a priblíženie situácie.


FlipsSK

Teraz akurát to riešime na dejepise. Už sme sa tomu venovali asi 4 či 5 hodín, takže podľa mňa ozaj dostatok. A aj čo sa týka informácií je toho ozaj dosť. Bohužiaľ takto sa asi nedostaneme k veciam čo sa u nás diali po vojne alebo len tie najhlavnejšie si spomenieme. Takto to máme na gymnáziu, tam kde majú menej dejepisu alebo žiadny, bude asi väčší problém so znalosťami akýchkoľvek dejín celkovo. Na učenie sa o Slovenskom štáte na základnej si ale veľmi nepamätám. Tuším ale aj tam sa tomu venovalo dosť času. Len deviaty ročník je plný viet ako "Načo mi to bude?" "Známka z konca roku už aj tak na prihlášku nejde." "Prečo sa to mám učiť keď dejepis mať nebudem." a tak potom aj vyzerá úroveň znalostí žiakov.


Mediocre-Reception80

Pravda, ja mám SPŠ-strojarsvo/grafika a dejepis sme mali len v prvom ročníku a to sme len zopakovali celú zakladku


veve87

Tu Ročník 87. Tiež sme sa o tom nič neučili/nepamätám si. Mne príde, že hlavná pointa národného dejepisu (hodiny dejepisu aj na SJ) bola najmä o boji proti Maďarom a štúrovci. Slovenské dejiny 20st boli podané len ako súbor mien a rokov, bez vysvetlenia, bez súvislosti. Vpodstate všetko čo viem o SK v 20 storočí pochádza z médií, dokumentov, od ludi. V škole nám vyslovene učiteľka povedala, že obdobie komunizmu bolo príliš nedávne a citlivé a preto sa o tom nebudeme veľa baviť. To bol cca rok 2004-2005 počas mojej SŠ.


Mediocre-Reception80

Áno rovnako to mám. Ja sa bojím, že sa až príliš idealizujeme. Kvôli tomu si nevieme priznať vlastné nedostatky a všetko zlé hádžeme na ostatných. Navyše je tu ešte ta sebaľútosť, ktorá mi už lezie na nervy.


veve87

Áno, presne! Celý príbeh našich dejín bol podaný v štýle "my sme národ holubičí" a všetci nám robia zle. Bolo to miestami už fakt otravné a nudné. Hodiny dejepisu si veľmi nepamätám, ale dejiny literatúry na gympli boli čisto o tomto dokolečka. A príbehy o Zuzkach, Katkach a Ančiach... V poriadku, sú to naše dejiny, áno, treba to poznať, je to dôležité. Ale zabíja sa na tom neprimerane veľa času a moderné dejiny, ale aj iné súvislosti zo starších dejín sa úplne zanedbavali počas môjho štúdia. Celý môj takeout zo slovenskej histórie zo školy je- my sme nevinný a mierumilovný národ, zlí Maďari nám robili zle, aj zemepani boli zlí a robili zle sedliakom a štúrovci boli dobri. Potom bol komunizmus a ten bol zlý To je asi tak všetko, čo si po rokoch pamätám. Ostatné obdobia boli zrejme prebraté narýchlo alebo tak nudne, že to vo mne nezanechalo pamäťovú stopu.


Pascalwb

Cely dejepis je velmi zle postaveny. Roky sa stravia v praveku a podobne a novodoba historia sa preleti. Osobne si nepamatam absolutne nic. Dejepis ma nikdy nebavil, ale ked si napr. teraz pozrem nejaky historicky film alebo dokument, tak su to zaujimave temy.


D_Ruskovsky

Celý tedajší Slovenský štát bolo svinstvo a v školách by sa na to mal brať väčší dôraz aby si deti potom nemysleli že Tiso bol zachranca národa keď im to babka z Žiliny povie


JakeySvk

Dobra otazka a chcel by som len povedat, ze velmi zalezi na tom, kto ten dejepis uci. Spolocnost si zial neuvedomuje, aky zly dopad maju nekompetentni dejepisari. Ja som mal uzasnu dejepisarku na zakladke - taku, ktora nam vysvetlovala suvislosti a jasne zdoraznovala ulohu spojencov, nacistov, ludakov aj komunistov pred, pocas aj po vojne. Zrejme u nej som ziskal velmi silnu averziu voci tymto vsetkych *izmom :D. Na druhej stranu, na gymnaziu som mal dejepisarku, ktora fungovala ako hovoriaci stroj, takze tam to bolo pase ... a chapem potom aj ludi co su zmateni z Tisa, pri takomto pristupe ucitelov. A to nehovorim o dejepisaroch s komunistickym/ludackym postihnutim - to je cista katastrofa.


D_Ruskovsky

Tak je to ale so všetkým Dobrý učiteľ naučí aj najslabšieho Zlý učiteľ nenaučí ani najlepšieho


Easy_Eagle630

Aj zdôraznila vojnové zločiny Spojencov? Ako napríklad Bengálsky hladomor v r.1943, kedy Briti úmyselne vyhladovali na smrť viac než 3 milióny Indov? Nás to na gymnáziu vôbec neučili. A zrada v r.1938? Stále sa opakuje r.1968, ale na '38 sa zabúda často. Západ nás predal Hitlerovi. Kvôli tomu vôbec neverím spojenectvu so Západom.


MrTomash

Som trocha mladší, toto obdobie sme na základke preberali asi okolo roku 2010. My sme to preberali určite trochu hlbšie, vysvetlili nám aj že pred rozpadom tu boli trenice medzi Slovákmi a Čechmi (hlavne ktoré rozdúchavala HSĽS) a rok 1938 mi dnes úplne pripomína rok 1992 - chceme viac právomocí, viac slobody, viac samosprávy ale nechceme odísť od Prahy lebo to by bola príliš veľká zodpovednosť (nacisti vyzvali dvoch slovenských predstaviteľov aby nás odtrhli od Čechov, ale uspeli až na tretí pokus u Tisa, prví dvaja vrátane prieméra to odmietli). A na rovinu nám povedali, že Nemecko so Slovenskom boli prvé dve krajiny ktoré útokom na Poľsko započali WW2 v Európe. ZSSR sa pridal "až" ako tretí v poradí. Salzburské rokovania, znova po boku Nemecka útok na ZSSR, kvôli našej snahe zvrátit Viedeňskú arbitráž. Židovský kódex, exilová vláda ČSR, vojaci v Británii a v ZSSR, "atentát" na Heydricha a anulovanie Mnichovskej dohody (osobne nemám rád pomenovanie atentát - veď vojaci zabili vojaka vo vojne, bežná vec). Vianočná dohoda, Povstanie, Golian a Viest, Tiso vyznamenáva nemeckých vojakov v Bystrici, karpatsko-dukelská operácia, dokonca spomenuli aj Košický vládny program (ale možno v súvislosti s tým že som Košičan a máme tu aj sídlisko KVP). Koľko hodín sa tomu venovalo si nepamätám, ale nebola to okrajová téma. Keď si spomeniem, že nám určite hovorili o udalostiach ako Salzburské rokovania a Vianočná dohoda, a spomínali mená ako Mach, Ďurčanský, Čatloš, Tuka ..... Ludvík Svoboda československý zbor v ZSSR, tak to neboli len okrajové/povrchové záležitosť. Ešte sme prebrali socík, 50té roky monsterprocesy, Pražská jar, Helsinská deklarácia a Charta 77, Husák, Perestrojka, Nežná .... a potom ma mrzelo že ďalej to bolo iba "HZDS, Mečiar, Kňažko, vila Tugendhat, 1993, EÚ 2004" a dovi dopo, pre autorov učebnice dobre známa nedávna minulosť, ale nám, čo si Mečiara nepamätáme ako premiéra a Mikuláša Dzurindu som si ako škôlkar zamieňal za sv. Mikuláša by to mohli vysvetliť 😀


crossgrinder

Zacnite s vystahovanim


Belko1113

História nieje čiernobiela. Neexistujú "tí dobrí" a "tí zlí". Podla mňa by sme mali prijať Prvú Slovenskú republiku (hovorovo Slovenský štát) ako našu históriu a za nášho legitímneho predchodcu. Nehovorím že máme uznávať ideológiu alebo nebodaj vyvážanie židov ale uznávať ju ako našu prvú štátnosť, pretože bez tej prvej by ťažko vznikala tá druhá v ktorej žijeme. Mali by sme si aj vážiť vojakov Slovenska ktorí hneď na začiatku obraňovali samostatnosť pred maďarmi a aj obetavé a hrdinské výkony našich vojakov na východnom fronte tak isto ako aj ukázať na zlé veci a prijať veci tak ako sa stali. My sme vojnu ako Slovensko prehrali, vyhralo ju Československo. Nestáli sme na zrovna tej priaznivej strane dejín ale možno aj v tom je príležitosť ako sa poučiť z histórie pretože z histórie sa nikto nepoučí pokiaľ ju zabudne.


Call_Aggressive

Problemom je ze Slovaci vidia sami seba ako tych co vojnu vyhrali, pretoze zevraj SNP. Uplne ignoruju povstania v celej Európe ktore boli ucinnejsie a sposobili nemcom oveľa väčšie problémy, pozri rumunske povstanie alebo akcia Búrka u psoncov. Spiny komunisticke podporovali povstania aj preto lebo vedeli ze povstani sa zucastni velka cast uvedomelej casti naroda, ktore budu nasictickymi nemcami vyhladena, takze im potom po oslobodeni nezostane vela odporcov. Slovaci mozgovou masazou vidia historiu bipolarne. Slovensky stat urcite nie je nieco na com mame stavat svoju historiu. Ta naša holubicia identita sa tvorila hlavne v tom case romantizmu a je spojena s protimadarskym faktorom. Historicky su prave Madari voci ktorym sme sa dlho vyhranovali a celoeuropske hnutie v 19. tomu velmi pomohlo.


Belko1113

Bola to naša prvá samostatná štátnosť a to je fakt, nikto to nezmení. Viem že by tu ludia radi menili históriu a prepisovali ju ale proste takto to nefunguje, musíme sa s ňou vyrovnať taká aká je. Druhá republika vznikla vďaka prvej a je veľmi smutné že sa neuctievajú aj padlí vojaci a ludia ktorí boli na strane Slovenského štátu. Holubičia identita ?! Uhorské dejiny sú aj naše dejiny, do uhorska sa zvyšky VM po rozpade sami pripojili a aktívne sme sa zapájali do jeho budovania. Bola to naša vlasť v ktorej sme vznikli a ktorú sme aj bránili a je smutné že je odignorovaná a potom to takto vyzerá. Stavať môžme na dejinách v Uhorsku pretože tam sa zachovala naša identita. Maďarizacia trvala max. 50 rokov.


JakeySvk

Suhlasim, ze historia nie je ciernobiela, ale celkom urcite sa v nej okrem mnohych stupnov sedej nachadzaju aj "ti dobri" a "ti zli". Napriklad taky Tiso by sa este dal oznacit tmavou sedou, ale taky Tuka bol cisty totok, ktoremu slo len o vyhladenie zidov. A nie, naozaj nechcem aby stat, ktory (v najlepsom uhle pohladu) obetoval 60k svojich obcanov za vlastnu bezpecnost a kde fungovala indoktrinacia a propaganda na urovni nacistickeho Nemecka a dnesneho Ruska, bol oznaceny za predchodcu statu v ktorom zijem. A ze bojovali proti madarom? No hadaj, ktory stat vybojoval nase juzne hranice v prvom rade - to je nas skutocny predchodca a nie tato ludacka fraska na stat.


Belko1113

A hádaj kto tie hranice aj predal, či už sudety alebo juh slovenska a odmietol bojovať za štát. Niečo také ako homolov puč nič ? Československo je náš predchodca to sa nevylučuje ale evidentne by si radšej vymazal históriu ale to sa nestane. Aj nacisticke nemecko existovalo a bolo to právnym predchodcom dnešného nemecka. Aj to som napísal že vyvážanie ani ideológiu nemáme uznávať ale existencia štátu a jej odkaz medzi ludmi (že si vieme spravovať štát sami) je nezmazatelná a bez prvej by ťažko vznikala tá druhá to je fakt, alebo snáď chceš vymazať niečo z histórie len preto lebo sa ti to tam nepáči ? A kedy budeme uznávať napriklad aj uhorsko sa nášho predchodcu ? Tam sme vznikli a zachovali sa ako národ, bojovali sme zaň a bola to naša vlasť, tak prečo sa nevyučuje aj náš vyznamný prínos do Uhorska ? Ci aj to treba vymazať lebo tam bola maďarizácia? A to aj tá trvala maximalne 50 rokov. Alebo radšej všetko čo sa nehodí mazať ?


JakeySvk

Ale ja nehovorim o mazani a prepisovani historie. S tym urcite nesuhlasim. Svoju historiu poznat musime, to pozitivne aj to negativne. Ja hovorim o tom, ze aj ked je ludacky stat prvym statnym utvarom slovakov, tak sa k jeho hodnotam urcite nechcem priznavat. Skor uznat, ze to bola katastrofa a poucit sa z toho.


Belko1113

To bolo aj mojou pointou toho čo som chcel povedať, mohol som to aj lepšie napísať ale nevadí.